8. 3. 2018

Naše činnost

Snažíme se mít co nejpestřejší činnost. Každý týden se pravidelně schází děti na schůzkách. O víkendech pak máme různé akce, jednodenní výlety do přírody, vícedenní výpravy do přírody i měst a vesnic, dobročinné akce, výlety se spřátelenými oddíly. V zimě jezdíme lyžovat, v létě na dva týdny do přírody na tábor. Také jezdíme na celostátní skautské akce jako jsou například Obrok, Miquik a účastníme se skautských závodů. Pro naše středisko a spřátelené oddíly pak pořádáme akce s dlouholetou tradicí. První z nich je Červený Harhul a druhá Vaření je hra!

Červený Harhul

Červený Harhul je skautská týmová akční hra po městě Brně, která má již dlouholetou tradici a náš oddíl se od jejího vzniku pravidelně podílí na její organizaci. Kombinuje v sobě prvky strategie, bojovky a hry zaměřené na poznávání města Brna, ať už památek, ulic nebo různých zajímavostí. Soutěží se obvykle ve věkově smíšených týmech po 3-5 členech a téma hry je každý rok jiné. Vždy ve hře figuruje hlavní a společný motiv, kterým je Červený Harhul. Každý rok zosobňuje něco jiného a vždy je překvapením, co se za těmito záhadnými slovy skrývá. Hra je vhodná pro světlušky, vlčata, skautky a skauty. Rádcové mohou tvořit doprovod skupinek vlčat a světlušek nebo se mohou zapojit do „akční části“ (obvykle něco jako chytání dětí apod.)..

Akce probíhá tradičně na podzim (obvykle v říjnu nebo listopadu). Můžete se těšit 29. ročník této hry, který proběhne na podzim 2023!

Předchozí ročníky

28. ročník: Červený Harhul 2022 – Téma hry: „Ztraceni“

27. ročník: Červený Harhul 2021 – Téma hry: „Investigativní novinařina“ fotky

26. ročník: Červený Harhul 2019 – Téma hry: „Pokémoni“ fotky

25. ročník: Červený Harhul 2018 – Téma hry: „Upíři v Brně“ fotky
Vítězný tým: 112 – Kabel, Google, Karton, Kuba, Matěj

24. ročník: Červený Harhul 2017 – Téma hry: „Zombie apokalypsa“ fotky

23. ročník: Červený Harhul 2016 – Téma hry: „Batman“

22. ročník: Červený Harhul 2015 – Téma hry: „Matrix“ fotky

Vítězný tým: 21. oddíl Červánek – Elaphé, Naja, Verča

21. ročník: Červený Harhul 2014 – Téma hry: „Pašeráci“ fotky

Vítězný tým: 21. oddíl Červánek – Elaphé, Nykté, Anippé, Fabienne, Terezka

20. ročník: Červený Harhul 2013 – Téma hry: „Muži v černém“ fotky

Vítězné týmy: (1.-2. místo) 21. oddíl Červánek – Inachi, Shani, Sofča, Míša, Fabienne a Kaena, Wilfí, Fló, Elinka, Verča

19. ročník: Červený Harhul 2012 – Téma hry: „Morové krysy v Brně“ fotky

Vítězný tým: Stopaři a Červánek – Nakažené krysy (Lješi, Nykté, Míša, Gasp, Taz)

18. ročník: Červený Harhul 2011 – Téma hry: „Zlodějský cech ve městě Brně“ fotky

Vítězný tým: Tilia Neslovice – Jarča, Čolda, Rychlík

17. ročník: Červený Harhul 2010 – Téma hry: „Krotitelé duchů“ foto

Vítězný tým: Dvojkaři – Willy, Filip, Lípa, Mangu, Ludva, Štěpán

16. ročník: Červený Harhul 2009 – Téma hry: „Maškaráda“ foto

Vítězný tým: 92. oddíl Stopaři – tým Nosferatu (Kapucín, Sasu, Martin, Sekáč)

15. ročník: Červený Harhul 2008 – Téma hry: „Reportéři“

14. ročník: Červený Harhul 2007 – Téma hry: „Novináři“

13. ročník: Červený Harhul 2006 – Téma hry: „Boj proti terorismu v Brně“

12. ročník: Červený Harhul 2005 – Téma hry: „Epidemie“

11. ročník: Červený Harhul 2004 – Téma hry: „Dokonalý nůž“

Vaření je hra!

Od roku 2010 pořádáme pro náš a další oddíly soutěž ve vaření na ohni s názvem „Vaření je hra“. Dvojice nebo trojice soutěžících zde předvádějí svou schopnost nejen dobře a chutně uvařit, ale také rozdělat oheň, zahladit ohniště apod. Pro každý ročník je předem stanoveno tématické zadání – např. čeká kuchyně, italská apod. Soutěží se ve třech věkových kategoriích: světlušky a vlčata, skautky a skauti a kategorie roverů a rangers.

Světlušky a vlčata (do 11 let včetně): Vaří z polotovaru (pytlíková polévka, těstoviny atd.), který dostanou na místě. Hodnotí se rychlost uvaření i zapálení ohně a počet sirek použitých k zapálení ohně, chuť a vzhled pokrmu, zahlazení ohniště.

Skauti a skautky (do 15 let včetně): Vaří libovolné hlavní jídlo. Nesmí použít žádné polotovary. Suroviny nesmí mít „předpřipravené z domu“ (nesmí mít oškrábané brambory, naklepané řízky atd.) Hodnotí se: chuť a vzhled pokrmu, rychlost zapálení ohniště, pořádek kolem ohniště během vaření, zahlazení ohniště. Časový limit na vaření je 3 hodiny.

Kategorie expert (rádcové a vedoucí): Vaří libovolný pokrm, který tepelně připraví na ohni. Hodnotí se: chuť, vzhled a originalita.